pondělí 14. října 2013

Odčervení psů - Jak často a proč odčervovat psa

Správným a pravidelným odčervováním chráníme nejen svého psa, ale předcházíme tak i případnému nakažení lidí a hlavně dětí. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka.

Odčervení ve formě tablet, spot-on nebo pasty lze zakoupit u veterináře. Nepříznivé podmínky pro střevní parazity vytvářejí česnekové tablety . Pamlsek Canvit Snack Anti-parazitic také působí díky svému složení proti střevním parazitům a je vhodný jak pro dospělé psy, tak pro štěňata.


Odčervení psů

Štěňata

První odčervení štěňat provedeme ve věku 14 dní, nejlépe odčervovací pastou.
Následně provádíme další odčervení ve 14-ti denních intervalech a to až do věku 3 měsíců (tedy 4., 6., 8., 10. a 12. týden věku štěňat). Opakované odčervování je velmi důležité, abychom postupně zachytili všechna vývojová stádia škrkavky. Od 3. měsíce věku štěňat odčervujeme každé 3 měsíce – tj 3., 6., 9. a 12. měsíc věku štěňat.

Chovná fena

Chovná fena by měla být odčervena během krytí a poté až společně se štěňaty. Pozor, během březosti je lepší odčervení neprovádět. Některé přípravky mají  prokazatelně vliv na vznik  vývojových vad např. Drontal. Jediným přípravkem schváleným pro použití během březosti je preparát Stronghold.


Dospělí

U dospělých psů by se mělo odčervování provádět na základě vyšetření trusu každých 3 až 6 měsíců. Nejprve by se tedy měl vyšetřit trus. V případě nálezu vajíček parazitů je potřeba psa odčervit. Pokud je nález negativní, psa odčervovat nemusíme.

V praxi se však většinou psi odčervují preventivně bez vyšetření v rozmezí 3 až 6 měsíců. Pokud jsou přímo v trusu viditelní parazité nebo jejich články, je nutné po 14-ti dnech odčervení zopakovat.

Při stanovení frekvence odčervování musíme přihlédnout na využití psa (pracovní, lovečtí psi), zda je trvale doma či venku, v blízkosti hospodářských či jiných zvířat, počet psů v domácnosti, malé dítě v domácnosti apod.


VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE

Odčervovací preparáty

Jednotlivé odčervovací preparáty se liší  způsobem aplikace (pasta, tableta, spot-on) a svým odčervovacím spektrem.

Pasta (Banminth pasta, Vitaminthe, ...) se používá především u štěňat a koťat. Většinou působí pouze proti škrkavkám, nikoliv proti tasemnicím. To by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců. Působí pouze jednorázově, proto musíme odčervování v pravidelných intervalech opakovat.

Tablety (Drontal, Cestal, Caniverm, Dehinel, Zipyran, Optivermin, ...) mají širokospektré působení proti mnoha vnitřním parazitům a používají se u dospělých zvířat asi nejčastěji. Opět působí pouze jednorázově a odčervování se musí v pravidelných intervalech opakovat.

Spot on (Stronghold, Advocate, ..) je ampule s účinnou tekutinou uvnitř, která se aplikuje přímo na kůži mezi lopatky zvířete. Tyto preparáty působí delší dobu, obvykle 1 měsíc, a působí nejen na vnitřní parazity, ale také na mnoho vnějších parazitů (blechy, klíšťata,..)


Nejčastější parazité psů a koček Závěrem

Po určité době používání by se měly preparáty obměnit, z důvodu možného vytvoření rezistence.
Respektujte hmotnostní kategorii zvířete.  Pokud je podána menší dávka, riskujete vytvoření rezistence a tedy nižší účinnost preparátu.

Dodržujte základní zoohygienické podmínky chovu. Zvířata se mají chovat v suchých a zpevněných výbězích. Pravidelně odstraňujte trus. Udržujte úměrnou koncentraci zvířat a celkovou čistotu.

Zvířata krmte kvalitmím krmivem, je to důležité pro správný rozvoj imunity a to hlavně u mladých zvířat. Nekrmte syrovým masem z neznámých zdrojů.

Zvířata by měla být pravidelně očkována. Pravidelně provádějte ošetření proti vnějším parazitům (blechy, klíšťata). Dodržujte základní hygienu při styku se zvířaty.

Související články:

Obojek proti klíšťatům a blechám nebo spot on pipeta?
Koprofágie - Žere váš pes vlastní exkrementy?
Obojek proti klíšťatům Foresto - Srovnání s ostatními obojky

Hyalutidin HC aktiv - účinná ochrana vašich kloubů
Proč Hyalutidin pomáhá při artróze zajistit bezbolestný pohyb?

1 komentář:

  1. Problém je, že ani nevíte, zda je to, co píšete, pravda. Na svůj web jste zkopírovali, slovo od slova všechno, co tu máte uvedeno, z jiného webu. Nebo jste autory vy a veškeré ostatní, podobné weby, to zkopčily od vás. Kdybyste se aspoň snažili to napsat svými slovy, ale je to opravdu ctrl+c a následně ctrl+v. Co těmi prostředky, na tzv.odčervení, zabijete? Jen dospělce, nikoli vajíčka, ze kterých se následně vylíhnou další dospělci.

    OdpovědětVymazat