pátek 18. února 2011

Průjem u psa - Rizika, příčiny, pomoc


Vzhledem k tomu, že průjem a zvracení mohou mít mnoho různých příčin, od těch méně závažných až po život ohrožujících, pokud si nebudete jakkoli jisti, vždy volejte svému veterináři a konzultujte stav svého psa.
VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO PRODUKTU ZÍSKÁTE V NAŠEM E-SHOPU ZDE

Průjem u psa, charakterizovaný beztvarou, měkkou stolicí může být způsoben lehkým gastrointestinálním dyskomfortem, nebo například stresem. Stejně tak to může být mnohem vážnější problém, vyžadující rychlou návštěvu veterináře. Sem patří například parvoviroza.

Chronický průjem často znamená vážné onemocnění, jako je zánět slinivky břišní nebo některé nádory, včetně lymfomu a adenokarcinomu.

Každopádně nejčastější příšinou průjmu u psů jsou parazité jako giargia a škrkavky a také pozření zkažené potravy a příliž rychlá změna způsobu krmení.

Průjmy mohou vzniknout v různých částech trávicího ústojí. Průjem u psa vznikající v tlustém střevě je charakterizován stolicí s velkou příměsí hlenu, téměř připomínající želé, pokud je přítomna krev, tak je jasně červeného zbarvení. Příčinou těchto zánětů bývají parazité, zánětlivá onemocnění střev, nádory, dietní změny a chyby, léky a stres.

Průjmy primárně vycházejíci z tenkého střeva provází větší objem stolice bez hlenu. Příčinou mohou být opět parazité, bakteriální dysbalance ve střevě, exokrinní pankreatická insuficience a různé nádory. Stále častěji se setkáváme s potravinovou alergií.

Pokud má váš pes průjem s obsahem krve, většího množství hlenu, má nafouklé břiho, bledé dásně a ostatní sliznice, ihned kontaktujte svého veterináře.

Domácí léčba

- Hladovka, voda, probiotika

Domácí léčba průjmu sestává s hladovky 12-48hod s dostatečným přísunem čerstvé vody, kterou můžete obohatit některým z probiotik v prášku, které jsou dostupné na našem trhu. Také na začátku podávání pevné stravy doporučuji podat probiotikum v ochucené pastě přímo do tlamy.

- Pitný režim je pro vašeho psa velice důležitý, neboť dehydratace je jednou z nejvážnějších hrozeb provázející průjmové stavy.

- Po 12-24 hodinách dáme svému psovi vařenou řýži v poměru 3 ku 1 s vařeným bílým masem, jako jsou kuřecí prsa, nebo jen s kuřecím vývarem. Zpočátku dáváme spíše menší porce vícekrát denně. Po 48 hodinách můžeme přejí na běžnou stravu. Stále však sledujeme zdravotní stav našeho souputníka.

Doporučit mohu přírodní a velice účínný přípravek, který se u nás prodává pod názvem Humican. Jedná se o podpůrný prostředek pomáhající při poruchách trávicího traktu (průjem,zánět,...) při rekonvalescenci zvířat po chorobách a pooperačních stavech. Podporuje imunitní systém a napomáhá detoxikaci organismu při otravách. 

Pokud má pes průjem stále, je nezbytné navštívit vašeho veterináře.

Související články:


Humican - účinná pomoc při průjmech, v rekonvalescenci či podpoře imunity u zvířat  


Torze žaludku - Příčiny, příznaky, léčba, prevence a doporučení

Poruchy zažívání u psů - průjem, zvracení, zácpa, hubnutí, plynatost
Zvracení u psa - Kdy je třeba vyhledat veterináře
Průjem u psa - Nejčastější příčiny průjmu u psů
Průjem u psa a kočky - Rady, tipy, informace
Průjem a zvracení u psa - Poznáte zda je stav závažný?
Pozor na průjem u štěňat
Průjem u psa a kočky - Florentero pasta 
Hyalutidin HC aktiv - účinná ochrana vašich kloubů
Proč Hyalutidin pomáhá při artróze zajistit bezbolestný pohyb?

Žádné komentáře:

Okomentovat